Raport - co robimy?

Staramy się dzielić tym co się dzieje w naszej Bazie Pomocy i podawać aktualne dane.

Co Robimy: 

 1. Do tej pory udało się nam ulokować, bądź relokować 432 osoby
 2. Na chwilę obecną w naszych domach przebywa wciąż 25 rodzin. Kolejne 52 to osoby w projekcie Dobroczynnych Domów.
 3. Udzieliliśmy bezpośredniego wsparcia osobom, Kościołom i organizacją w samej Ukrainie oraz osobom na miejscu w kwocie 350.000 PLN
 4. W ramach wsparcia lokalnego uruchomiony został projekt dystrybucji żywności we współpracy z siecią Biedronka.
 5. Przestrzeń „Narnia”, która początkowo była miejscem świetlicowym jest obecnie centrum dystrybucyjnym żywność i inne potrzebne rzeczy, z którego każdego tygodnia korzysta około 100 osób. Na ten cel miesięcznie przeznaczamy dodatkowych 12 000 tysięcy złotych. Narnia będzie działać do końca czerwca.
 6. Zorganizowaliśmy 1 szkolenie dla 14 osób pracujących z uchodźcami, zmagającymi się z traumą. 
 7. Zakupiony został bus pomocowy, który działa każdego dnia w trybie interwencyjnymi, jako narzędzie transportujące osoby i potrzebne rzeczy.
 8. Organizujemy pod koniec czerwca  (18-25.06) obóz dla dzieci z Ukrainy, w ośrodku w Zakościelu. Dzieci z Ukrainy (ok.150 uczestników) + 30 wolontariuszy z naszej i innych wspólnot jako organizatorzy.
 9. W ramach Punktu Integracyjnego każdego dnia w zajęciach języka polskiego uczestniczy 13 osób. Co dwa tygodnie organizujemy w ramach służby spotkaniach w kilku kierunkach, min. artterapia, gry planszowe i praca z traumą.
 10. Współpracujemy z kilkunastoma zagranicznymi Kościołami i Organizacjami 
 11. Wsparcie projektu https://www.lifebox.info

Każdego dnia nasz zespół oraz wolontariusze z SCh Północ angażują się w pomoc Uchodźcom.  Działamy na wiele sposobów i w różnym wymiarze odpowiadając na rosnące potrzeby i ich dynamikę. Dzieje się tak wiele, że nie jesteśmy w stanie dokumentować wszystkiego, dlatego poniżej publikujemy zdjęcia z niektórych naszych działań.

baza pomocy galeria

12 maja wysłaliśmy do Ukrainy na Zakarpacie 8 palet konserw. Obecnie transport jedzie dalej do wschodniej części Ukrainy, do tych miast, w których brakuje żywności.

baza pomocy galeria
baza pomocy galeria

Dzięki oddaniu wielu ludzi zaangażowanych w projekt Dobro Czynnych Domów udało się do tej pory znaleźć nowe, bezpieczne miejsce dla 48 osób. Przeważającą część na chwilę obecną stanowią rodzice z dziećmi z oblężonych miejscowości Mariupola i Melitopola. Pośród naszych gości znajduje się min. rodzina Pastora Dmitra Bodyu, który po wielu dniach spędzonych w rosyjskim areszcie, kiedy nikt tak naprawdę nie wiedział, co się z nim dzieje, przyjechał tuż przed świętami wraz z rodziną, pokonując niesamowicie ciężką drogę przez samą Rosją, gdzie w 6 osób przejechali ponad 3500 km. W celu zadbania o komfort naszych gości do tej pory zakupiliśmy rzeczy uposażające mieszkania na łączną kwotę 11 934 złotych, zakupując min. całkowicie 2 nowe lodówki, pralkę, łóżka i stoliki. Każdego dnia jesteśmy w stałym kontakcie chcąc zadbać również o podstawowe kwestie związane z rejestracją w urzędach czy zapisywanie dzieci w szkołach. W następnym miesiącu planujemy wprowadzić 10 kolejnych rodzin do nowej lokalizacji na warszawskim Ursynowie, w pięknie wyremontowanym domu specjalnie zaaranżowanym jako odpowiedź na obecną sytuację.

baza pomocy
baza pomocy

Kolejny transport na Zakarpacie. Na zdjęciach pokoje wyposażone sprzętami, które zebraliśmy i dostarczyliśmy poprzednio.

baza pomocy
baza pomocy

Pomoc którą wysłaliśmy do Czerwonogradu już dotarła do innych miast. 

baza pomocy galeria
baza pomocy galeria

Pomagamy w przetransportowaniu i osiedleniu ukraińskich matek z dziećmi w Niemczech.

baza pomocy latarnia
baza pomocy latarnia

W ramach działań "Latarni" dzieci spotkały się z Batmanem i Pandą. Cudownie widzieć radość na ich twarzach!

baza pomocy narnia
baza pomocy narnia

NARNIA - czyli wielka szafa z ubraniami. Stworzyliśmy przestrzeń, w której wszyscy nasi Uchodźcy mogą przyjść, wziąć wszystko co potrzebują. Poza ubraniami w Narni wystawiamy również produkty spożywcze oraz artykuły pierwszej potrzeby.

Wspomogliśmy finansowo pastora Romana w miejscowości Nikopol blisko Dnipropetrowska, który z zespołem opiekuje się dziećmi i rodzinami w potrzebie.

Wysłaliśmy 2 busy na Ukrainę do miejscowości Czerwonograd. Dalej towar pojedzie do innych miast. 17.03

Szykujemy rzeczy, żywność razem z GMB. Do kolejnego transportu do Ukrainy. 16.03

W Żelechowie przyjęliśmy 14 osób z Dnipropetrowska. 9.03 zawieźliśmy dla nich pełen samochód żywności i ubrań.

zbiorka

9.03 Wysłaliśmy naszą zbiórkę celową - materace, pościel, ręczniki, koce, karimaty itp. Dwa pełne busy GMB dojechały na Zakarpacie do Viktor Rudoj w Ukrainie.

Ukraińskie rodziny, już są bezpieczne w naszych domach.

6.03 Spotkanie Punktu Integracyjnego dla uchodźców odbywa się po każdym niedzielnym nabożeństwie.

6.03 Nasza młodzież wyszła z inicjatywą. Upiekli ciasta i zorganizowali kiermasz i zebrali fundusze na pomoc dla Ukrainy. 

1.03 Ekspresowa akcja – Mamy tylko 2 godziny by zapakować busa i dojechać do Zakościela, skąd odjedzie TIR z pomocą do Ukrainy.

Nasi kierowcy odbierają uchodźców z dworca i zawożą do miejsc, które dla nich przygotowaliśmy. Często jadą w środku nocy lub nad ranem – zawsze na czas i z uśmiechem. Warszawa 1-3.03.2-22

Pierwsza  nasza zbiórka, w której zebraliśmy artykuły pierwszej potrzeby. Zbiórka odbyła się w restauracji Not1984, transport zapewniła firma GMBprosound. Dziękujemy!!!  Warszawa 26.03.2022